مذهب و همجنسگرایی

اسلام و همجنسگرایی

  Advertisements
 • دسته‌ها

 • بایگانی

Posted by naghdemazhabi در ژوئن 20, 2008

در باره این وبلاگ

واقعیت این است که بخش بزرگی از همجنسگرایان در کشور ما، اعتقادات دینی و مذهبی دارند. تعالیم و آموزه های مذهبی

به همراه جو فرهنگی حاکم، اغلب مانع از آن می شوند که همجنسگرایان مذهبی، گرایش جنسی خود را پذیرفته و آنچنان که باید و شاید، به سهم و مسئولیت خود در امر روشنگری در باره همجنسگرایی و حقوق همجنسگرایان، نقشی در خور ایفاء کنند.

بخشی از قضیه ناشی از آن می شود که دوستان همجنسگرای مذهبی ما هنوز نتوانسته اند بر تناقض و سردرگمی بین آموزه های مذهبی و گرایش جنسی خود فائق آیند.

امنیت، آزادی و برابری، آرمانهای انسان امروزی اند. آزادی بر بنیان فردیت آدمی است و دمکراسی زمینه ای برای شکوفان ساختن فردیت اوست. رویکرد مذهب به آزادی و مقام انسان یک رویکرد ایدئولوژیک است؛ بدین دلیل که در نگاه مذهبیون متعصب، فرد خارج از چارچوب مذهب، حقیر و بی ارزش شناخته می شود. اینجا است که مذهب پرستی (به معنای برتر دانستن خود از دیگرانی که پیرو آن مذهب نیستند، تفسیر دیگری از آن مذهب دارند و یا رفتار و گرایشاتی مغایر با تعلیمات آن مذهب دارند)، به نژاد پرستی فرا می روید. صحبت از آزادی اگر با خوار و ناچیز و کم ارزش شمردن انسانهایی که مثل ما نمی اندیشند و احساس متفاوتی دارند، همراه باشد، به استبداد می انجامد. در خود مذهب هم ارزش گذاری انسان بر اساس اعتقادات، باورها

و احساساتش صورت گرفته و شخص بعنوان انسانی مستقل، خودمختار و دارای تعقل، آزادی و حق انتخاب پذیرفته نمی شود. با این حساب، مذهب، تنوع و تفاوتها را بر نمی تابد و آنها را بی ارزش ارزیابی می کند. در حالی که انسان خودبنیاد است و آزادی او خلل ناپذیر، فارغ از آنکه کدام دین و اندیشه را داراست، بی دین است یا دین دار، همجنسگرا است یا دگرجنسگرا.

کسی که که به فردیت و استقلال رای و اندیشه خود وفادار باشد، انسجام بیشتری از خود بروز می دهد و کمتر به مرجعیتی نیاز می یابد که فردیت و استقلال او را نفی می کند.

مذهب در دورانی، برای جوامعی رهایی بخش بوده و هنوز هم می تواند باشد؛ هر آنگاه که به دست آوردهای علوم و دانش بشری پشت پا نزند و خود را با پیشرفت و ترقی فرهنگ و آموزه های جدید بشری وفق دهد. مذهب اگر به دست آویزی برای نفی آزادی و کرامت انسان و خواسته های او تبدیل شود، خواه ناخواه به اعتبار و درجه مقبولیت خود لطمه خواهد زد.

مذهب برای پیشرفت و ماندگاری احترام خود نیاز بدان دارد که ادعای اگوستینی (یعنی مذهب را سقف عقل، علم، اخلاق و خرد بشری دانستن) خود را بکنار نهد تا راحت تر بتواند با پیشرفت علوم و جوامع دمساز شود و همراه با آنها تعالی یابد.

سهم مذهبیون دلسوز مذهب در بروز کردن و ارائه قرائت های تازه و امروزی از دین و بی اعتبار کردن مذهبیون سنتی، از دیگران کمتر نیست.

در شرایط امروز کشور ما، همجنسگرایان مذهبی می توانند و قادرند در رهایی خویش و دیگر هم کیشان همجنسگرای خود از تناقضات و احساس گناه و عذاب وجدانی که قرائت های سنتی از مذهب بر آنها به خاطر همجنسگرا بودن تحمیل کرده، سهمی در خور ایفاء کنند. فیلسوفی گفته است « مشکل زمانی مطرح می شود که راه حل آن بوجود آمده باشد.»؛ گسترش عمقی مباحث روشنفکران مذهبی، گسترش اطلاعات و داده های عمومی از گرایشات جنسی و همجنسگرایی، حضور قوی مذهبیون سکولار و لائیک در جامعه، شکل گیری گروه های مسلمان همجنسگرا با قرائت های تازه از اسلام در کشورهای دیگر و بالاخره فعالیت همجنسگرایان در ایران، راه دوستان همجنسگرای مسلمان در کشور ما را هموار کرده است. می ماند علاقه، پشتکار و اراده خود این دوستان که از دینداری تعبدی و بر اساس تقلید بی چون و چرا خود را آزاد کنند و اجازه ندهند که سنت گرایان و مرتجعین مذهبی، آنها را همچنان در گوشه رینگ نگه داشته و انتخاب بین ایمان و گرایش جنسی را به آنها تحمیل کنند. امکان انتخاب دیگری هم هست؛ یعنی می توان مذهبی ماند و در عین حال گرایش همجنسگرایی خود را پاس داشت. پس همجنسگرایان مذهبی اگر بخواهند، می توانند جلوتر از سروش ها، علوی تبارها، خاتمی ها، کدیورها و امثالهم حرکت کنند و با تبیین و معرفی نظرات دینی آشتی جویانه با گرایشات همجنسخواهانه خود، هم قدمی در گسترش مبارزات همگرایشان خویش بردارند و هم به تعمیق مباحث همکیشان خود مساعدت کنند. این دوستان حتی اگر امکان و توان کارهای تئوریکی تفسیر و تبیین اندیشه های دینی را نداشته باشند، حداقل می توانند به اشکال مختلف حضور خود را بعنوان یک همجنسگرای مذهبی اعلام کنند، مثلآ از طریق انتشار نشریه ای خاص خود و یا رو آوردن به وبلاگ نویسی، و بدین طریق متعصبان مذهبی را در مقابل « کاری انجام شده» قرار دهند.

با توجه به آنچه گفته شد، این جزوه و وبلاگ آن برای دوستان همجنسگرای مذهبی تهیه شده است تا به آنها کمک شود بر احساس سردرگمی، گناه، عذاب وجدان و بی سرپناهی خود در جامعه غلبه کرده و سهم شایسته ای در مبارزه برای آزادی و برابری حقوق خود و دیگران در کشور ایفاء کنند.

این جزوه برای همجنسگرایان سکولار و غیر مذهبی هم هست تا با مطالعه آن بهتر بتوانند به هم احساسان مذهبی خود کمک کرده و خود نیز بتوانند در بحث با مذهبیون متعصب رفتار مناسبی اختیار کنند. این جزوه برای مذهبیون متعصب هم می تواند مفید باشد و به آنها کمک می کند تا ریشه تعصبات و پیشداوری های ذهنی خود را بهتر بشناسند و بیش از این مسئولیت سطحی اندیشی و کم دانشی خود  در ادامه تعصبات و ستم رسانی به دیگران را به گردن مذهب نیندازند.

تک تک مطالب جزوه بطور جداگانه در سردر همین وبلاگ گذاشته اند تا خواننده راحت تر بتواند به مطلب مورد علاقه خود دسترسی یابد.

پی دی اف کامل جزوه را هم می توانید از همینجا بگیرید.

با معرفی این وبلاگ و همچنین پخش و انتشار وسیع پی دی اف جزوه به اهداف آن یاری رسانید.

در آخرین لحظاتی که این وبلاگ و پی دی اف آن آماده می شد؛ مطلبی خواندی و قابل تآمل از آقای اکبر گنجی، در رابطه با

مواضع روشنفکران مذهبی و حقوق همجنسگرایان، بر روی اینترنت منتشر و در چندین سایت ایرانی گذاشته شد.

ما مطالعه مقاله گنجی را به همه علاقمندان به حقوق بشر بخصوص موضوع اسلام و حقوق بشر فرا می خوانیم.

لینک مطلب گنجی در سایت گویا

http://news.gooya.com/politics/archives/2008/07/073616.php

Advertisements

2 پاسخ to “”

 1. qulture said

  دوست خوبم هر چند با دلایلی خوب مخالف دخالت دین در حوزه ی اجتماعی چه به طور تایید یا نفی هستم ولی در عین حال واقعیت این است که از طرف دیگر آلودگی های گفتار دینی جز با زبان خود آن قابل رفع به نظر نمی رسد. به هر حال خوش آمدید و امیدوارم در نقد درونی تان با همکاران دین گرایتان از طرفی و مردمی که باورهای دینی دارند از سوی دیگر موثر واقع شوید.

 2. امیر پورشریعتی said

  >>واقعیت این است که بخش بزرگی از همجنسگرایان در کشور ما، اعتقادات دینی و مذهبی دارند.
  خیلی واقعیت های دیگر هم وجود داره از جمله اینکه همجنس گرایان در حال حاضر در ایران شرایط خوبی ندارند، ولی این واقعیت ها باید تغییر کنه.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

 
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: